Природні абразивні матеріали

01.02.16
3901
0

Абразивні властивості каменю використовуються людством з давніх-давен. Видобуток абразивних мінералів був предметом гірських промислів. Лише двісті років тому, коли ще не було штучних абразивів, родовища каменю, з якого можна було виготовити шліфувальні круги та бруски, визначали багатство держави, як і золоті копальні.

У виготовленні шліфувального інструменту століттями використовувалися, використовуються і зараз такі відомі види природних абразивів, як алмаз, гранат, кремінь, корунд, наждак та пемза. Ці різновиди матеріалів досі є універсальними засобами ручного доведення та полірування ножів та клинків. Серед природних абразивів особливою славою користувалися бруски з каміння з унікальними властивостями та старовинними загадковими назвами: турецький камінь, бельгійський камінь, арканзас, вашита, тюрингський шифер. І звичайно природний алмаз не перевищений при обробці та доведенні каменю та скла.

Загальновідомо, що будь-який досить твердий матеріал має по відношенню до менш твердих абразивних властивостей (abrado, abrasi (лат.) - шкребти). Твердість визначається опором матеріалу, поверхня якого піддається скобленню. Ступені твердості, представлені у відносній шкалі Мооса (представлена ​​в таблиці) виведені на підставі спостереження за тим, наскільки легко або важко один матеріал може шкребти інший. Цим відносним методом встановлюється відповідна градація твердості матеріалів, що мають абразивну здатність.

Шкала Мооса:

Твердість за Моосом

Еталонний мінерал

Абсолютна твердість

Оброблюваність

Мінерали з аналогічною твердістю

1

Тальк (Mg3Si4O10(OH)2)

1

Дряпається нігтем

Графіт

2

Гіпс (CaSO4·2H2O)

3

Дряпається нігтем

Галіт, хлорит

3

Кальцит (CaCO3)

9

Дряпається мідною монетою

Біотит, золото, срібло

4

Флюорит (CaF2)

21

Дряпається ножем, шибкою

Доломіт, сфалерит

5

Апатит (Ca5(PO4)3(OH-,Cl-,F-))

48

Дряпається ножем, шибкою

Гематит, лазурит

6

Ортоклаз (KAlSi3O8)

72

Дряпається напилком

Опал, рутил

7

Кварц (SiO2)

100

Піддається обробці алмазом, дряпає скло

Гранат, турмалін

8

Топаз (Al2SiO4(OH-,F-)2)

200

Піддається обробці алмазом, дряпає скло

Берилл, шпинель, аквамарин

9

Корунд (Al2O3)

400

Піддається обробці алмазом, дряпає скло

Сапфіир, рубін

10

Алмаз (C)

1600

Ріже скло

 

 

Перелік матеріалів, що мають абразивну здатність, дуже широкий, але основні абразивні матеріали, які і в даний час мають промислове значення, незмінні. Знання властивостей та сфери застосування природних абразивних матеріалів дозволяють їх використовувати навіть у надсучасних виробництвах.

*скачать статью полностью в PDF - Скачать
Ми завжди раді Вам допомогти!
Графічна CAPTCHA
Введіть символи з малюнку.
Відправити запит
Графічна CAPTCHA
Введіть символи з малюнку.