Пемза

01.02.16
4921
0

Пемза - світлозабарвлене надзвичайно високопористе (пухирчасте, пінисте) природне вулканічне скло. Утворюється в результаті такого швидкого затвердіння ріолітової, рідше дацитової або трахітової лави, що мінерали не встигають викристалізуватися з розплаву. Різко виражене пухирчасте додавання породи обумовлено виділенням бульбашок розчиненої пари і газів з магми під час її затвердіння. В результаті порода набуває високої пористості та низької об'ємної щільності - від 0,5-0,6 до 1,3-1,4 (зазвичай шматки пемзи плавають у воді). Кислі (ріолітові) пемзи мають такий самий високий вміст кремнезему та низький - заліза та магнію, як і самі ріоліти. Дацитові пемзи мають склад дациту, трахітові – трахіту.

Пемза може залягати у вигляді відокремлених пластоподібних тіл, що колись були лавовими потоками, але частіше складає поверхневу зону потоків кислих лав. Родовища пемзи виявлено в деяких вулканічних областях на заході США (штати Орегон, Каліфорнія та ін.). Її добувають, дроблять і використовують у тих цілях, як і вулканічний попіл, що вона дуже нагадує за своїми властивостями, тобто. як заповнювач для легких бетонів та гідравлічну добавку до портландцементу. Пемза застосовується також як теплоізоляційне засипання в будівництві.

Як абразивний матеріал придатна пемза з тонкими пластинками скла, що утворюють перегородки між осередками Пемзові блоки, які видобуваються з кар'єрів на Ліпарських о-вах у Тірренському морі (Італія), використовуються як вихідний матеріал для отримання абразивних порошків і гігієнічних брусків. Крім того, постачальниками пемзи є Нова Зеландія, Німеччина (долина Рейну), Австрія, Японія та Франція. Значні родовища пемзи відомі на Камчатці та у Закавказзі (Вірменія, поблизу Єревана).

Промислове значення пемза як абразивний матеріал втратила на початку 20-го століття.

*скачать статью полностью в PDF - Скачать
Ми завжди раді Вам допомогти!
Графічна CAPTCHA
Введіть символи з малюнку.
Відправити запит
Графічна CAPTCHA
Введіть символи з малюнку.